Официален сайт на НАЦИД

  1. Официалният сайт използва nacid.bg

    Домейнът nacid.bg принадлежи на Националния център за информация и документация.

  2. Защитените уебсайтове използват HTTPS

    Заключване или https:// означава, че сте се свързали безопасно с уебсайта nacid.bg Споделяйте чувствителна информация само на официални, защитени уебсайтове.




Актуално - Събития

10.05.2018 Изложба на тема „Делото на Кирил и Методий и българската писменост”

От 11.05.2018 г. във фоайето на Научно–техническа и педагогическа библиотека се открива изложба на тема „Делото на Кирил и Методий и българската писменост”.
Изложбата ще продължи до 30.06.2018 г.

10.04.2018 Анкетна карта за проучване мнението на потребителите на административни услуги, предоставяни от НАЦИД

Целта на настоящата анкета е събиране на информация, която да подпомогне за по–доброто обслужване на физическите и юридическите лица, ползващи административните услуги на НАЦИД.

Анкетата е анонимна!

към анкетата

02.04.2018 Изложба на тема „Екологичните предизвикателства на бъдещето”

От 02.04.2018 г. във фоайето на Научно–техническа и педагогическа библиотека се открива изложба на тема „Екологичните предизвикателства на бъдещето”.
Изложбата ще продължи до 10.05.2018 г.

01.03.2018 Изложба на тема „Пътят към свободата” - 140 години от освобождението на България (1877-1878 г.)

От 01.03.2018 г. във фоайето на Научно–техническа и педагогическа библиотека се открива изложба на тема „Пътят към свободата” - 140 години от освобождението на България (1877-1878 г.).
Изложбата ще продължи до 01.04.2018 г.

10.01.2018 Изложба на тема „България в европейското културно пространство”

От 08.01.2018 г. във фоайето на Научно–техническа и педагогическа библиотека се открива изложба на тема „България в европейското културно пространство”.
Изложбата ще продължи до 28.02.2018 г.

22.11.2017 Изложба на тема „От миграция към мобилност: политики и пътища”

От 22.11.2017 г. във фоайето на Научно–техническа и педагогическа библиотека се открива изложба на тема „От миграция към мобилност: политики и пътища”.
Изложбата ще продължи до 08.01.2018 г.

18.10.2017 Отпадат заверките на дипломи за висше образование от държавите по Лисабонската конвенция

С приетите на днешното заседание на Министерски съвет промени в Наредбата за държавните изисквания за признаване на придобито висше образование и завършени периоди на обучение в чуждестранни висши училища отпада изискването за заверки на дипломи за висше образование и документи за завършени периоди на обучение, както и легализацията на преводите им на български език от държавите по Лисабонската конвенция, ратифицирана от над 50 държави от Европейския регион, САЩ, Канада, Израел, Австралия, Нова Зеландия и други.

Изменения отразяват обществените нагласи и ще улеснят значително гражданите в процедурата по признаване на чуждестранни дипломи за висше образование в България, издадени в държави, с които нашата страна има международноправни ангажименти в областта на висшето образование.

Това е поредната стъпка за облекчаване на административната процедура по академично признаване от 2009 г. насам. През 2010 г. Европейското дипломно приложение бе първият чуждестранен образователен документ, освободен от заверка, превод и легализация, а през 2011 г. изискваните задължителни документи бяха редуцирани от 8 на 3, отпадна и изискването за последователно признаване на притежаваните чуждестранни дипломи за висше образование. Измененията и допълненията в Наредбата от 2016 г. облекчиха реда за заверки и преводи на дипломи и други образователни документи, издадени от висши училища от държавите членки на ЕС, Исландия, Норвегия, Лихтенщайн и Швейцария. Отпадането на изискването за заверки единствено от държави членки на ЕС, ЕИП и Швейцария поставяше в неравностойно положение останалите държави, ратифицирали Лисабонската конвенция, които са извън тази група.

Лисабонската конвенция е основният и единствен международен нормативен акт за признаване на степени на висше образование. Държавите по конвенцията са въвели във вътрешните си законодателства нейните принципи, критерии и процедури и са унифицирали съдържанието на образователните документи за завършено висше образование. Те поддържат ефективна мрежа от Национални информационни центрове за академично признаване и мобилност (ENIC-NARIC), както и публични официални бази данни или регистри за националните системи и институции за висше образование.

Държави, които ще се ползват от облекчения режим на заверки и преводи: Австралия, Австрия, Азербайджан, Албания, Андора, Армения, Беларус, Белгия, Босна и Херцеговина, Великобритания, Германия, Грузия, Гърция, Дания, Естония, Израел, Ирландия, Исландия, Испания, Италия, Казахстан, Канада, Кипър, Латвия, Литва, Лихтенщайн, Люксембург, Македония, Малта, Нидерландия, Нова Зеландия, Норвегия, Полша, Португалия, Република Киргизстан, Република Молдова, Румъния, Руска Федерация, Сан Марино, Светия престол, Словашка Република, Словения, САЩ, Сърбия, Таджикистан, Турция, Украйна, Унгария, Финландия, Франция, Хърватия, Черна гора, Чешка Република, Швейцария, Швеция.

12.10.2017 Изложба на тема „Българският буквар през вековете”

От 13.10.2017 г. във фоайето на Научно–техническа и педагогическа библиотека се открива изложба на тема „Българският буквар през вековете”.
Изложбата ще продължи до 15.11.2017 г.

04.08.2017 Изложба на тема „Предприемачеството: Теория и приложение в България”

От 04.08.2017 г. във фоайето на Научно–техническа и педагогическа библиотека се открива изложба на тема „Предприемачеството: Теория и приложение в България”. Изложбата ще продължи до 30.09.2017 г.

03.08.2017 Втора организационна среща по проект ISOBAQ

На 27 юни 2017 г., след края на годишната среща на ЕНИК-НАРИК мрежата в град Копенхаген (Дания), представителите на НАЦИД организираха и проведоха втората организационна среща на консорциума по проект „Information System On pre-Bologna Academic Qualifications” (project ISOBAQ), финансиран по Програма „Еразъм +”. На срещата присъстваха представители от седемте партньорски центъра от България, Румъния, Латвия, Литва, Естония, Полша и Хърватска. На тазгодишната среща беше представена в детайли вече разработената и функционираща информационна система, в която се попълват и ще бъдат съхранявани всички образци на дипломи от участващите страни и методологията на въвеждане на данни. Направена бе онлайн демонстрация за въвеждане на информация и зареждане на графични файлове в системата, в процеса на която бяха дискутирани основните й функционалности. На срещата беше отчетено финансовото изпълнение на проекта и реализираните към момента резултати. Бяха обсъдени параметрите на проекта, крайните срокове, минималния и максималния обхват на крайните му резултати, редът и правилата за отчитане на разходите по него и други въпроси, касаещи процедурите по представяне на събраната информация и отчитане на дейностите. В срещата взе участие и представител на ЕАСЕА (Education, Audiovisual and Culture Executive Agency), който пряко се запозна с текущите резултати по изпълнението на проекта, отговори на зададените технически въпроси и внесе важни разяснения относно по-ефективното усвояване на одобрените средства. Бяха дискутирани възможностите за разширяване на географския обхват на основните резултати чрез включване на образци от държави извън консорциума в рамките на първоначално заложените финансови ресурси и увеличаване на срока на проекта. Постигнато бе принципно съгласие българската страна като координатор, да проучи възможностите за такова разширяване на резултатите от проекта, при необходимост да изиска увеличаване на срока на проекта с не повече от шест месеца и да уведоми участниците в консорциума за крайния резултат.

Рекламно оповестяване на събитието на мястото на срещата Материали за срещата