Извършва се оценяване на съответствието на придобитата ОКС и специалност с държавните изисквания за придобиване на висше образование в Република България, като се отчитат показателите по чл.11 ал.2 от Наредбата.
В случаите, когато образованието по специалността е регулирано в България, се извършва оценяване на съответствието с единните държавни изисквания за придобиването на съответната специалност.
Основен принцип при оценяване на съответствието – притежателят на дипломата трябва да получи правата, които му дава дипломата в страната, в която е придобил образованието си.
Важен източник на информация е Дипломно приложение, в което се съдържа информация за продължителността, хорариума, придобитите кредити, резултатите от обучението, нивото на квалификацията по ЕКР , начина на дипломиране и др.
При по-сложни казуси може да се използва:
- информация за предишна практика при подобни случаи, вкл. в НАЦИД
- информация и съвети от други ЕНИК-НАРИК центрове, висши училища и др. относно правата, които има притежателят на дипломата в страната, в която е завършил образованието си
При оценяването следва да се отговори на въпроси като:
- дали са налице съществени различията между проведеното обучение и държавните изисквания у нас, което прави пълното признаване невъзможно;
- дали качеството на програмата или институцията, в която квалификацията е придобита е толкова различно от подобни програми или институции у нас, че пълно признаване е невъзможно.
Често срещани казуси
- Признаване на дипломи, в които не е посочена образователна степен или посочената образователна степен няма аналог в българската система за висше образование .
- Най-често, това са дипломи, издадени преди присъединяването на съответната страна, издала дипломата към Болонския процес или дипломи, издадени от висши училища в трети страни.
- Към настоящия момент има редица висши училища в страни членки на ЕС, които все още не са хармонизирали дейността си с принципите на Болонския процес.
- Решението се взема, като се отчитат разпоредбите на българското законодателство. Възможно е да се изпрати запитване до висшето училище или ЕНИК/НАРИК центъра, за да се изясни какви права дава тази диплома на притежателя й в страната по произход.
- Признаване на дипломи, в които указаната специалност няма аналог в България.
- Признаването на специалността е важен процес с оглед на приема в съответстващата магистърска програма /кратка или продължителна/.
- Признаването на специалността се базира на експертна преценка на съдържанието на учебната програма, по която е проведено обучението.
- Признаване на дипломи по специалности, за които у нас се извършва обучение само на образователно-квалификационна степен „магистър”.
- При желание на кандидата за продължаване на обучението по същата специалност се признава период на обучение.
- При желание на кандидата да се обучава в друга специалност, различна от придобитата, признаването на специалността се базира на експертна преценка на съдържанието на учебната програма, като се търси съответствие с програмата за обучение по сродна специалност.
Нормативна уредба в България: Наредба за ДИППВОЗПОЧВУ- чл. 11.